Pěstování fíkovníků v našich podmínkách  Jak pěstovat fíkovník v našich podmínkách a jakou odrůdu vybrat?

  Na to neexistuje snadná odpověď, protože fíkovník můžeme pěstovat v půdě venku, ve skleníku a nebo v přenosných nádobách. Každý způsob vyžaduje trochu jiný přístup, ale i výběr odrůd fíkovníků. Co se týká výběru odrůd, tak je taky důležité si rozmyslet, pro kterou sklizeň budeme fíkovníky pěstovat. Jestli pro první násadu (tzv. Brebu), která vyrůstá na loňských letorostech a dozrává na začátku léta a nebo pro druhou letní násadu (tzv. Maincrop), která roste na nových výhonech a dozrává na přelomu léta a podzimu.

Fíkovník Hardy Chicago
  Další veličinou, která ovlivňuje pěstování fíkovníků, je místo kde chceme fíkovníky pěstovat což je souhrn nadmořské výšky, místních klimatických podmínek a mikroklimatu. Je velký rozdíl mezi pěstováním na Jižní Moravě a nebo na Vysočině a pěstováním na chráněném stanovišti a nebo někde volně na zahradě nebo v sadu.

- V nejteplejších oblastech Jižní Moravy lze pěstovat fíkovníky ve volné půdě a dozrávají zde obě násady plodů z velkého výběru odrůd.

- V oblastech kolem 200m n.m. je to již horší, ale taky zde dozrávají dvě úrody u skořeších odrůd na chráněných stanovištích a nebo v teplejších letech i u pozdnějších odrůd.

- V oblastech kolem 300m n.m. už je nutno dobře vybírat chráněné venkovní stanoviště a i tak se může stát, že v chladnějších letech z druhé násady mnoho plodů nedozraje.

- V oblastech do 450m n.m. lze pěstovat ve volné půdě odzkoušené odrůdy na brebu a na letní násadu lze pěstovat jen nejrannější odrůdy s velmi dobrým umístěním. Vhodnější je pěstovat v nádobách s jarním přirychlením a ve skleníku.

- V oblastech nad 450m n.m. přinese jisté výsledky pěstování v nádobách s jarním přirychlením a nebo celoročně ve skleníku.

Přehled odrůd, které jsou u nás běžně pěstovány:

  - Brown Turkey (BT) – Nejběžnější odrůda s dobou od nasazení plodů po dozrání 120 dnů. Plody jsou průměrné kvality. Breba dozrává v létě a letní násada až v říjnu. Při větší vlhkosti vzduchu (nebo větší zálivce v době dozrávání plodů) plody praskají.
Fíkovník BT
  - English Brown Turkey (EBT) – Další z nejběžnější skupina odrůd jako např. Laradek, Pálava, Francuesco…. EBT je o něco rannější než BT, ale i tak plody průměrné kvality dozrávají poměrně pozdě. Řešením je využití pěstování EBT na brebu, ale to vyžaduje speciální řez obrostu, kdy se odstraňuje jen část větví, tak aby fíkovník plodil a zároveň narostly nové letorosty, které budou plodit příští rok. Při větší vlhkosti vzduchu (nebo větší zálivce v době dozrávání plodů) plody praskají.
Fíkovník EBT Laradek
  - Ronde de Bordeaux (RdB) – Jedná se o rannou odrůdu se středně velkými tmavými plody, která nemá většinou brebu, tak že plodí i při omrznutí větví nebo po větším ořezání obrostu. Odrůda je vhodná i pro kontejnerové pěstování. Má kvalitní plody s dobou dozrávání letní násady v srpnu.
Fíkovník RDB
  - Veselí (Michurin M10, Florea) – Jedná se o naši asi nejrannější odrůdu s tmavě hnědými plody, která zaplodí i při omrznutí větví nebo po hlubším ořezání. Odrůda má i brebu, ale vzhledem k menším přírůstkům u starších rostlin není breby velké množství. Odrůda je vhodná i pro kontejnerové pěstování, není ale vhodná do skleníků z důvodu praskání plodů. Má menší plody průměrné kvality (ale lepší než BT nebo EBT) s dobou dozrávání letní násady asi 90 dnů od nasazení plodů.
Fíkovník Veselí
  - Bruncwik – Jde o odrůdu s většími hnědými plody, která je v jižních částech ČR často pěstována ve venkovní výsadbě. Odrůda je vhodná jak pro venkovní výsadbu, tak pro kontejnerové pěstování. Plody dozrávají od poloviny září.
Fíkovník Bruncwik
  - Peretta (s největší pravděpodobností jde o obchodní název odrůdy Longue d' Aout) – Jedná se o velkoplodou odrůdu s protáhlými plody. Odrůda je vhodná pro pěstování ve volné půdě a okrajově i v kontejnerech. Má brebu i letní násadu, která však při chladnějším průběhu léta může mít horší kvalitu.
Fíkovník Peretta
  - Trnavský velkoplodý – Jde o starou odrůdu pěstovanou v oblasti Trnavy. Jedná se o velkoplodou odrůdu vysoké kvality plodů. Tak jako Peretta je vhodná pro pěstování ve volné půdě a i v kontejnerech. Odrůda má brebu i letní násadu, která při chladnějším průběhu léta může mít horší kvalitu.
Fíkovník Trnavský velkoplodý
  - Negronne – Odrůda s tmavými, středně velkými plody pěstovaná na brebu i letní násadu vhodná pro venkovní výsadbu do teplých oblastí a i pro kontejnerové pěstování a pěstování ve sklenících, kde snáší vlhčí vzduch a plody nepraskají.
Fíkovník Negronne
  - Hardy Chicago (HC) – Odrůda s tmavými, menšími plody, vhodné pro pěstování na brebu i letní násadu. Je pozdnější, ale plody dozrávají i při horším počasí.
Fíkovník Hardy Chicago
  - Desert King – Odrůda v našich podmínkách produkuje pouze brebu (tzv. typ San Pedro – odrůdy, které potřebují pro dozrání letní násady opýlení vosičkou). Je ranná, ale při venkovní výsadbě potřebuje pro ochranu breby před zmrznutím dobré zakrytí letorostů v zimním období.

  V našich podmínkách můžeme pěstovat i další odrůdy fíkovníků, ale je nutno si je odzkoušet pro svou oblast a své umístění, protože jsou málo odzkoušené a nelze o nich najít dostatek informací. Hodně odrůd je pěstováno taky pod různými místními názvy (často jde o další klony BT nebo EBT) a tím jsou o nich informace ještě hůře dostupné.

Fíkovník Komen